а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тропар

мн. тропари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24016
Црковна песна во чест на некој светец.
Англиски: hymn
Употреба: Црковен термин
Изрази
Според светецот и тропарот – каков младоженец таков чеиз.