а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тропи

тропите
Вид збор: Именка, множина
Ранг: 32776
1. Два замислени круга, паралелни со екваторот и ограничени од северниот повратник на 23° 26′ 16″ северна географска ширина и јужниот повратник на 23° 26′ 16″ јужна географска ширина.
Англиски: tropics Албански: trope
Употреба: Географија
2. Земјите околу екваторот.
Англиски: tropics Албански: tropik
Употреба: Географија