а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тропот

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9466
1. лупање, тресок
Англиски: rattle Албански: ushtimë, rrëpllimë
Примери:
Тропот на кола.
2. Звук на копита или чекори.
Англиски: clatter Албански: rrapëllij
Примери:
Тропот на чекори.