а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трошка

мн. трошки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3475
Ситни отпадоци од нешто.
Англиски: crumb Српски: мрвица Албански: thërrime Бугарски: троха
Примери:
Трошка од леб.
Две-три трошки.
Изведенки
трошчица ж.
мн. трошчици
дем.