а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трошок

мн. трошоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1890
Она што ќе се даде за нешто, што ќе се потроши.
Англиски: expenditure Албански: shpenzim, harxhim
Употреба: Економија
Примери:
Настанаа судски, патни, селидбени и други трошоци.
Сноси (поднесува) трошоци.
Надомести трошоци.
На свој трошок.
Изведенки
трошочен прид.
трошочниот
Пример: трошочен удар