а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трошоли

трошолат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се вели за дете кое тукушто почнало по малку да зборува.
Примери:
Детето нивно уште не зборува, но веќе почнало да трошоли по малку.