а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трпа

трпаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 51168
1. Става на куп.
Англиски: pile
Употреба: Дијалектен збор
2. Набива во тесен простор.
Англиски: cram
Употреба: Дијалектен збор