а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трпезарија

мн. трпезарии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5653
1. Посебна соба, просторија за јадење.
Англиски: dining room
Употреба: Архитектура и градба
2. трпеза
Употреба: Разговорно
Примери:
На една трпезарија ручаат