а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трпеза

мн. трпези
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3069
1. Маса за јадење, маса наместена со јадења.
Англиски: dining table Албански: tryezë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Стави трпеза.
Кладоа леб на трпезата.
Трошките од трпезата.
На чело на трпезата.
(нар. поез.) Чесна трпеза.
2. синија
Англиски: plate Албански: sini, demirtepsi
Употреба: Гастрономија