а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трпезен

трпезна
Вид збор: Придавка
Ранг: 37583
Што се однесува на трпеза.
Англиски: table Албански: tryeze
Употреба: Гастрономија
Примери:
Трпезно вино.
Трпезно грозје.