а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трпезница

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 39042
Вид голема маса за јадење, трпеза.
Англиски: dining table Албански: tryezë, sofër
Употреба: Дијалектен збор , Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК