а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трпение

(едн.) трпението
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3766
Особина на трпење.
Англиски: patience Албански: durim
Употреба: Разговорно
Примери:
(разг.) Трпение спасение.