а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трпки

трпка
Вид збор: Именка, множина
Ранг: 7676
Појава на ежавење по кожата.
Англиски: hair-raise
Примери:
Ми поминаа трпки по снагата.