а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трпнење

Вид збор: Именка, среден род
1. Појава на морници, ежавење.
Албански: tërqethje
2. (за раце, нозе) здрвување
Албански: shtangim
3. стрепење
Англиски: quivering Албански: dridhje
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК