а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трска

мн. трски
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4155
1. Мочуришно или водно растение.
Латински: Phragmites communis Англиски: reed Албански: kallam
Употреба: Ботаника
Примери:
Шеќерна трска (Saccharum officinarum).
2. (мн.) Место каде што растат и израснале трски.
Албански: moçale
Примери:
Го отепал домаќинот и го фрлил во едни трски.
3. (стап од трска) Трска за тресење
Англиски: cane Албански: kallam
Примери:
Танок како трска.