а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тртка

мн. тртки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14299
1. тртник
Албански: copë mishi tr shpezët
2. Стврдната кожа обично на прстите од рацете или нозете, на набиено место, мозол, мозолка.
Англиски: wart Албански: lyth
Употреба: Медицина
Примери:
тртки на рацете
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК