а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тртник

мн. тртници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30836
Најзадниот месест дел на телото од птица.
Англиски: coccyx Албански: copë mishi te shpezët
Употреба: Гастрономија