а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трубач

мн. трубачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10877
1. Оној што свири на труба.
Англиски: trumpeter Албански: trombist
Употреба: Музика и танц
2. Војник што дава сигнали со труба.
Англиски: trumpeter Албански: trombist
Употреба: Воен термин