а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трудбеник

мн. трудбеници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19985
Работен човек, човек на трудот.
Англиски: worker Албански: punëtor
Употреба: Архаизам , Економија