а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

труди

трудат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 2163
1. уморува, мачи
Англиски: toil Албански: lodh, mundon
Употреба: Народна поезија
Примери:
Не труди ми коња.
2. (се труди) Полага труд, работи.
Англиски: work Албански: mundohet, punon
Примери:
Кој се труди, ќе постигне.
Сите работат и се трудат.
3. (се труди) Се мачи, настојува, влага напори да постигне нешто.
Англиски: try Албански: përpiqet, mundohet
Примери:
Тој се труди да го вовлече својот син во управата.
Залудно се трудев да го убедам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК