а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трудна

трудните
Вид збор: Придавка
Ранг: 5478
1. Бремена, забременета.
Англиски: pregnant
Примери:
Трудна жена.
2. Тежок, мачен.
Англиски: troublesome
Примери:
Трудна работа.
Изведенки
труден м.
трудниот
Пример: Труден живот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК