а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

труд

мн. трудови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1198
1. (едн.) Како дејност на човекот која бара умствено и физичко напрегање.
Англиски: work Албански: punë
Употреба: Економија
Примери:
физички и умствен труд
наемен труд
продуктивност на трудот
орудија на трудот
2. стручно или научно дело
Англиски: work Албански: punë
Примери:
стручни и научни трудови
3. (едн.) мака, напор
Англиски: effort Албански: mund
Примери:
Без труд не се ора.
со голем труд
труд и мака
4. (едн.) плодовите на трудот
Англиски: result Албански: rezultat
Примери:
Сѐ што гледаш во куќава, сѐ е мој труд.
Тоа е нашиот многугодишен труд.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК