а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трупи

трупите
Вид збор: Именка, множина
Ранг: 27968
Војници или воени сили.
Англиски: troops
Употреба: Воен термин
Примери:
Воени трупи се распоредени.
Трупите се движат кон главниот град.
Трупите се концентрирани на источното крило.