а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трупне

трупнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со нога, чекорејќи, тропне.
Албански: trokas
2. тропне, чукне
Англиски: knock Албански: trokas