а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трупче

мн. трупчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 16353
1. труп
Англиски: log
Употреба: Деминутив
Примери:
Седна на трупчето пред колибата.
2. Напредно, полничко мало дете.
Примери:
Види го, трупче станало.