а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

труп

мн. трупови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3613
1. Телото без главата и членовите.
Англиски: body Албански: trupi
Употреба: Анатомија
Примери:
Глава, труп и членови.
2. Средниот и главен дел на машина и сл.
Англиски: body Албански: trupi
Примери:
Труп на брод.
3. Пресечен дел од стебло.
Англиски: trunk Албански: bagazh
4. (за човек) трупец, дрво, цепеница
Англиски: log Албански: cung
Употреба: Преносно значење
Примери:
Овој не знае ништо, ептен труп!
5. леш
Англиски: carcass Албански: kufomë
Употреба: Медицина
Примери:
На ридот останаа само трупови.