а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

труска

трускаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 48517
1. Реско тресе, дрмоли.
Англиски: shake Албански: tund
2. (се труска) Се тресе реско, се дрмоли.
Англиски: shake Албански: tundet