а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трут

мн. трутови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34176
1. машка пчела
Англиски: drone Албански: eshkë, bletë mashkull
Употреба: Зоологија
2. мрзливец, лежач, готован
Англиски: idler Албански: dembel
Употреба: Преносно значење