а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трчана

Вид збор: Прилог
Ранг: 22414
трчајќи, со трчање
Англиски: running
Примери:
До дома си дојде трчанка до.
Изведенки
трчанка прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК