а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трчаница

мн. трчаници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17370
трчање
Англиски: run
Примери:
Со трчаница отиде да го пречека својот учител.
Изведенки
трчаница прил.
со трчање, трчајќи
Пример: Трчаница му отишол таму и го грабнал за врат.