а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

туберкулоза

(едн.) туберкулозата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17267
Заразна болест предизвикана од Коховиот бацил.
Латински: Bacilum tubercolosa Англиски: tuberculosis
Употреба: Медицина
Примери:
белодробна туберкулоза
брзотечна туберкулоза
Отпорната туберкулоза е во благ пораст.