а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

туберкулозен

туберколозни
Вид збор: Придавка
Ранг: 34280
1. Кој боледува од туберкулоза.
Англиски: tuberculous
Употреба: Медицина
Примери:
туберкулозен човек
туберкулозна крава
2. Што се однесува на туберкулоза.
Англиски: tubercular
Употреба: Медицина
Примери:
туберкулозни бацили
туберкулозен процес
туберкулозна треска