а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тужба

мн. тужби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1730
1. Акт со кој се тужи.
Англиски: indictment Албански: padi, aktpadi
Употреба: Правда
Примери:
Поднесе (подаде) тужба.
Подигне тужба против некого.
2. Протестирање против некого или нешто.
Англиски: protest
Употреба: Разговорно
Примери:
Ѓурултијата помина со тужби и викотници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК