а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тужи

тужат; тужете; тужев, тужеа; тужел; тужејќи; тужење; тужив, тужија; тужил
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 12842
1. Поднесува тужба.
Англиски: sue Албански: padis
Употреба: Правда
2. (се тужи) Си поднесуваат тужба взаемно.
Англиски: sue Албански: paditem
Употреба: Правда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК