а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тука

Вид збор: Прилог
Ранг: 140
1. На тоа место.
Англиски: here Албански: këtu
Примери:
Ако не кажеш - тука, в затвор, ќе умреш.
2. Во тие услови, во тој случај.
Англиски: then
Примери:
Тука нема не знам и не можам.
3. Овде, при истакнување на присуството на некого.
Англиски: here
Примери:
Молчи, тука е тој, ќе те чуе.
Изрази
Ти не си тука - отсутен, занесен во нешто, не следи што се зборува, што се случува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК