а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тука

Вид збор: Сврзник
Ранг: 19815
тука... тука
Примери:
Јас си одам, си поседувам тука во Манастириште, тука во Жабјачани.
Тука ведри, тука облачи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК