а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тукуречи

Вид збор: Прилог
Ранг: 6037
1. Така да се каже.
Англиски: almost
Примери:
Данко остана така тукуречи до зорите
Се прикажува од старците на селото и тукуречи од сите тетовчани за еден овчар.
2. (во модална употреба) можеби, богами, па можеби, па богами
Англиски: maybe
Примери:
Тукуречи, ова момче ќе биде што ми велеше биљбиљчето.
Ќе си одам откај вас и тукуречи од Битолава.