а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тукушто

Вид збор: Сврзник
Ранг: 23965
Во зависносложни временски реченици за да се изрази непосредно вршење на дејства или во многу краток интервал едно по друго.
Англиски: just, soon
Примери:
Тукушто вечеравме, некој затропа на вратата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК