а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

туку

Вид збор: Прилог
Ранг: 2400
1. За подвлекување на дејството и неговата трајност.
Примери:
А бре луѓе, туку седам и ви се чудам.
Туку се караат.
Што туку викаш.
Гледал во нивата еден човек, кај туку збирал.
Не туку викај.
2. Заедно со речи.
Примери:
туку-речи
3. со така
Примери:
туку-така
4. со што
Примери:
туку што
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК