а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

туку

Вид збор: Сврзник
Ранг: 714
1. по одрекување
Англиски: but
Примери:
Не така, туку вака.
Јас не сум дал потпис, туку збор.
2. При засилување, при извршување на уште некое, дополнително дејство.
Англиски: but
Примери:
Не само што го нахрани туку и му даде некоја пара за по пат.
3. Во обрати што означуваат преминување на друга тема или кон целта на разговорот - модално.
Англиски: but
Примери:
Туку, навистина, што стори ти со книгите.
Туку, знаеш што ќе те молиме.
Туку, ќе видиме што ќе стане.
4. но
Примери:
Таа ја клала софрата, туку без манџи.
Арно, туку никој не оздравел.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК