а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тула

мн. тули
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4845
Цигла, паралелопипед од печена глина, основен градбен елемент.
Англиски: brick Турски: tuğla
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Пече тули.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК