а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тумба

(се) тумбаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 46650
се превртува, паѓа
Англиски: overthrow
Употреба: Разговорно
Изведенки
тумбање ср.
превртување
Пример: Возачот загина по тумбањето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК