а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тундра

тундрата
Вид збор: Именка, женски род
Голема рамнина на крајниот север, обрасната со мов или со скудна растителност.
Англиски: tundra Албански: tundër
Употреба: Географија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК