а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тупаница

мн. тупаници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2023
стисната шака, дланка
Англиски: fist
Примери:
Удар со тупаница.
Му ја покажа тупаницата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК