а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тупа

тупаат; тупал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 13867
1. удира
Англиски: knock Албански: godit
Примери:
Доволно го тупаше, доста е.
2. Тресе прашина од нешто со удирање (со тресалка, тупалка).
Англиски: beat Албански: shkund
Примери:
Ги тупа душеците.
3. (со нозе) Удира ритмично.
Англиски: beat Албански: godit
Примери:
Честопати знае да тупа со нозете.
4. (за срце) чука, удира
Англиски: throb Албански: rrapëllij
Примери:
Многу бавно му тупа срцето.
5. (за тапан) чука
Англиски: beat Албански: trokas
Примери:
Тапаните тупаат.
6. (по рамо) потчукнува, тапка
Англиски: pat Албански: përkëledhje
Примери:
Го тупаше по рамо велејќи дека сѐ ќе биде во ред.
7. (се тупа) се удира, се чука
Англиски: beat Албански: trokas
Примери:
Се тупа в гради.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК