а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тура

турат; турал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 8022
1. става, сипе
Англиски: pour Албански: shtie, mbush
Употреба: Разговорно
Примери:
(разг.) врне, тура
2. става, метнува
Англиски: put Албански: shtie, mbush
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК