а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

турбо

Вид збор: Придавка
1. огромен
Англиски: turbo
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
Примери:
турбо задоволство
2. исклучителен, извонреден
Англиски: turbo
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
Примери:
турбо музика
Изведенки
турбо прил.
веднаш
Пример: Оваа акција да продолжи турбо за две-три години.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК