а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тури

турат; турил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6515
1. стави, сипа
Англиски: pour Албански: derdh
Употреба: Разговорно
Примери:
Тури вода, вино и сл.
Тури сол во јадењето.
(разг.) Тури му пепел (на тоа).
2. стави, метне
Англиски: put Албански: vendos
Примери:
Го туриле во визба.
Вдовицата Цвета црно си тури.
3. (се тури) богато роди
Албански: pjell
Употреба: Дијалектен збор
4. јавне, се качи
Англиски: climb Албански: ngjit
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
(нар. поез.) Му се тури коњу на рамена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК