а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

турне

турнат; турни, турнете; турнав, турнаа; турнал; турнат; (ќе) турнев, (ќе)турнеа; (ќе) турнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3714
1. бутне
Англиски: push Албански: shtyn
Примери:
Ме турна во вода.
2. кутне, урне
Англиски: tear down Албански: shtyn
Примери:
Ни ја турнаа куќата.
3. сруши, урне, кутне, симне, бутне
Англиски: fall Албански: bie
Употреба: Разговорно
Примери:
Го турнале кралот од престолот.
Ја турнаа владата.
4. (се турне) се турка
Англиски: shove Албански: shtyj
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК