а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

турски

турскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 526
Што е во врска со Турција или со Турците.
Англиски: turkish Албански: turke
Употреба: Географија
Примери:
Турски јазик.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК